Wizy do Pakistanu – jak załatwić?

Od momentu jak zaczęliśmy zamieszczać relacje z Pakistanu piszecie i pytacie, jak dostać wizę do Pakistanu? Czy tam akurat jesteśmy i jak nam się to udało, że wjechaliśmy do Pakistanu? Postanowiliśmy więc krótko o tym napisać, bo problem obecnie faktycznie istnieje.

Relacje piszemy z opóźnieniem, gdyż nie jesteśmy tego w stanie robić na bieżąco. W Pakistanie byliśmy ponad dwa miesiące między początkiem września a początkiem listopada 2009 roku. Wizy do Pakistanu załatwialiśmy w Warszawie i mieliśmy z tym już wtedy sporo problemów. Udało nam się je załatwić dopiero za drugim podejściem i to przy pomocy biura pośrednictwa (Serwis Konsularny) z Warszawy. Paszporty odebraliśmy dokładnie na dzień przed wyjazdem w podróż.

Dziś wiemy już, że Polacy wiz (turystycznych) w Warszawie nie są w stanie wyrobić. (Można aplikować poprzez biuro pośrednictwa o wizę biznesową do Pakistanu). Wnioski wizowe nie są nawet przyjmowane czy to składając je osobiście, czy to poprzez biura pośrednictwa. Taką mamy m.in. informację od naszego biura, ale także od wielu z Was, którzy do nas piszą i pytają, jak nam się to udało.

Jesienią 2009 roku w Pakistanie nastał czas wzmożonych działań wojennych i walki z terrorystami, stąd pewnie stop dla wiz do tego kraju.

Niestety musimy Was więc rozczarować i potwierdzić, iż załatwienie wizy turystycznej do Pakistanu w Warszawie graniczy z cudem.

Co radzimy? Jeśli jedziecie lądem z Polski możecie o wizę do Paku starać się w Teheranie – podobno jeszcze można ją tam załatwić. Drugą opcją jest przelot do New Dehli i załatwianie wizy w pakistańskiej ambasadzie w Indiach. Spotkaliśmy w Pakistanie sporo osób, które wizę do Pakistanu dostały w New Dehli jednak nie było między nimi Polaków. Swoją drogą żadnego Polaka w Pakistanie nie spotkaliśmy. Chyba po morderstwie polskiego inżyniera i niezliczonych zamachach w Pakistanie, stał się on mało popularnym kierunkiem na backpakerskie przygody.

Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś pytania – piszcie tutaj w komentarzach, tak aby każdy mógł sobie potem to przeczytać. My z pewnością odpowiemy, jeśli tylko będziemy umieli.

Sytuacje jeszcze bardziej się komplikuje – wszystko, co wyżej polecaliśmy jest już nieaktualne. Na chwilę obecną (luty 2011) wiz do Pakistanu nie da się wyrobić, zarówno w Istambule, jak i Teheranie czy New Dehli.

Kontaktowaliśmy się z naszymi znajomymi w Gilgit, a Ci zadzwonili na przejście graniczne w Sust (Chiny-Pakistan) i potwierdzają, że od czerwca 2012 nie można też tam dostać wizy na granicy do Pakistanu, tzw. VOA.

O autorze: Andrzej Budnik

Alternatywny podróżnik, zapalony bloger i geek technologiczny. Połączenie tych dziedzin sprawia, że w podróż przez australijski interior czy nowozelandzkie góry zabiera do plecaka drona, który pozwala mu przywieźć niepublikowane nigdzie wcześniej zdjęcia i oryginalne ujęcia wideo. Swoją duszę zaprzedał górom w północnym Pakistanie i tadżyckim Pamirze, które odkrywał podczas 4-letniej podróży lądowej przez Azję i Australię. Od wielu lat zaangażowany w aktywizację polskiego środowiska podróżniczego. Założyciel i obecnie współautor najstarszego, aktywnego bloga podróżniczego w Polsce – LosWiaheros.pl. Nominowany do Travelerów 2010 i Kolosów 2013. Zwycięzca konkursu Blog Roku w kategorii Podróże i Szeroki Świat w 2007 roku. Zawodowo licencjonowany pilot drona w firmie CrazyCopter.pl specjalizującej się w fotografii lotniczej i wideo z drona. Łącząc od lat pracę zdalną i podróże stara się promować styl życia określany Cyfrowym Nomadyzmem.

Podobny tekst

Czy palec boży to bujda na kółkach?

Do Aktau, miasta na zachodnim krańcu Kazachstanu, przyjeżdża się głównie po to, aby złapać prom do Baku, albo właśnie takim …

33 komentarze

 1. A co jeśli chodzi o wizę tranzytową? Czy takie wizy wogóle są wydawane?
  Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

 2. Ave!

  Jesteśmy właśnie w Katmandu, gdzie od 2 miesięcy czekamy na wizy do Pakistanu. Smutna prawda jest taka, że wiz do tego kraju może się nie dać otrzymać w Teheranie. My dostaliśmy TYLKO tranzytową i to po zakulisowych manewrach w stolicy Iranu oraz telefonach do wyższych instancji. Natomiast w stolicy Nepalu poinformowano nas, że na wizę turystyczną czeka się nawet 8-12 tygodni (!) i to bez gwarancji jej dostania. Dlatego jeśli w ciągu kilku dni nie będziemy mieli pozytywnej odpowiedzi od MSZ z Islamabadu rozważamy wjazd do Chin i stamtąd przez Karakorum Highway do Pakistanu. Sytuację pogarsza napięta sytuacja – śmierć bin Ladena i morderstwo dwóch Pakistańczyków dokonane przez Amerykanina nie sprzyjają pozytywnemu klimatowi do wydawania wiz.

  A co do „prikazu” polskiego MSZ, sugerującemu niewydawanie wiz Polakom – chętnie sklepałbym tego, kto to wymyślił. Cóż, niedługo wyjazdy tam będą możliwe tylko po otrzymaniu zaproszeń od agencji trekingowej lub wyprawowej, każącej sobie słono płacić za organizację przyjazdu.

  Jutro poniedziałek. Trzymajcie za nas kciuki.

  • Pogubiłem się. Czyli dostaliście do Paku wizę tranzytową? Jeśli tak, to w Gilgit powinno Wam się udać ją zmienić na turystyczną. Tam są bardzo zrelaksowani ludzie. Na prawdę.

 3. Hej!
  Mamy nowe informacje dotyczące możliwości wyrobienia wizy do Pakistanu w Malezji.
  Obecnie przebywamy w Kuala Lumpur. Czytając w necie o konieczności posiadania listu polecającego od Ambasady Polskiej udaliśmy się tam w pierwszej kolejności.
  Niestety, Pani konsul nie wyraziła takiej zgody i odmówiła wydania listu polecającego, ze względu na „niestabilną” sytuację w Pakistanie. A dokładnie wysłali SMSa do konsula w Islamabadzie, który odpisał, że nie wychodzi po za swoją  placówkę, bo się boi.
  (generalnie usłyszeliśmy-cytuję „że trzeba mieć nierówno pod sufitem żeby tam jechać”.)

  Niezrażeni udaliśmy się na drugi dzień do Ambasady Pakistanu w Kuala Lumpur.
  Wpłaciliśmy w banku po 30 RMY(30 pln) za wizę jednokrotnego wjazdu i z wypełnionymi aplikacjami wizowymi podeszliśmy do okienka. Nawet nie rozpatrzono naszych wniosków, ponieważ-cytuję 
  „żeby dostać wizę trzeba mieć albo obywatelstwo malezyjskie albo posiadać wizę pracowniczą na min 6m-cy”,
  w naszym przypadku przy standardowej wizie malezyjskiej wydawanej na granicy (na 90 dni) nie ma żadnych szans!

  Prawdopodobnie będziemy próbować niedługo jeszcze w Singapurze i możliwe, że w Sydney, to damy znać.
  Pozdrawiamy!
  http://drwartacz.blogspot.com/

 4. Witamy.
  Byliśmy dzisiaj w ambasadzie Pakistanu w Singapurze.
  Niestety tutaj również o wizę do Pakistanu ubiegać się może jedynie cudzoziemiec z ważną wizą pracowniczą. 
  Pozdrawiamy.
  http://drwartacz.blogspot.com/  

 5. Znajoma była w zeszłym roku i w tym roku też się wybiera do Pakistanu, ale z ekspedycją górską. Tak mi napisała, gdy zapytałem o ją o temat wiz: „I w zeszłym i w tym tak samo – wizę turystyczną w ambasadzie w PL dostaniesz tylko mając permit (na wyprawę lub trekking czy inny wyjazd z agencją) plus pismo potwierdzające od tejże agencji plus w przypadku grup międzynarodowych, jeśli nie skłądacie razem w jednej ambasadzie, pismo od formalnego kierownika wyjazdu. Niezależnym podróżnikom nie dają.

  Takiego fejka trudno nie byłoby zrobić. Mr Google może pomóc..

 6. Cześć!

  No więc…

  …w nawiązaniu do wszystkich powyższych komentarzy chcielibyśmy przekazać Wam, że UDAŁO SIĘ! Kilka dni temu odebraliśmy pachnące nowością wizy tranzytowe na 15 dni do Islamskiej Republiki Pakistanu. Czas oczekiwania wyniósł ostatecznie ~ 10 tygodni, ale samo wyrobienie trwało pół dnia. Wystawił je nam pakistański konsul w Katmandu. Początek rozmowy z tym człowiekiem nie nastrajał pozytywnie i byliśmy już prawie na deskach, jednak kombinacja szczęścia i odpowiednich okoliczności pomogły nam.

  Nie ma sensu opisywać tu wszystkiego przez co przeszliśmy. Było tego dużo. Całą opowieść znajdziecie na naszej stronie (po kliknięciu w imię). Jednak szansa na powtórzenie tego triku w przyszłości jest minimalna.

  Pozdrawiamy!

 7. Ja i żona dostaliśmy tydzień temu wizę turystyczną do Pakistanu bez większych problemów w Warszawie. Ważna na 30 dni w ciągu 3 miesięcy od daty wydania. 

 8. Świetna wiadomość! ja idę złożyć jutro lu pojutrze wniosek mam nadzieje że dostane bez problemu bo mam list z agencji turystycznej i gadałem wcześniej przez tel z konsulem mówił że z tym listem dostane. Swoją drogą kiedy Kuba będziecie w Pakistanie?? Ja lece 18 lipca i wracam 11.08. Chce zrobić trekking pod K2. I zwiedzić troche KKH od Gilgit w górę. Negocjuje z paroma agencjami trekking- włącznie z tą w waszym ulubionym hostelu Andrzej. Koszt to generalnie 1000-1200$ może ktoś chętny w tym terminie?
   pozdr

 9. acha jeszcze jedno w agencji los horizontals trekers czy coś takiego jest w LP  można kupić taki list za 25$ płatne przez paypol. 

 10. A więc można i nie jest to takie skomplikowane :) To już z własnego doświadczenia napiszę, że przedłużenie wizy jest proste kiedy już jesteście w Pakistanie. Wystarczy udać się do biura w Gilgit. Wizę tranzytową, na której przedłużenie urzędnicy kręcili nosem w Islamabadzie, przedłużono z 15 do 40 dni.

 11. Hejka… Mam pytanie ja chciałam wyjadzam do Pakistan tylko za 1miesiace  czy udało??? Co za Wizy przyjmuje? Jak byliscie czy niee? Pozdarwiam… Napisz mi

 12. hm… Jestem poslka a moj chłopaka jest pakistan a co czy udało na małżeństwo bo kocham chłopaka z Pakistanu. Wiec jak zrob załatwiam małżeństwo z chłopaka… Lub można ja mam pojedzie do Pakistan na miejsce slub czy monza… POMOC MI….

 13.  jesli myslisz ze pakistanczycy mieszkajacy przeszlo 200lat w uk to ci sami ludzie ktorzy zamieszkuja dzisiejszy pakistan to ci gratuluje

  • Pomyliłeś się o jakieś 140 lat, ale nie szkodzi, wnioski wyciągasz przed zapoznaniem faktów – ogólnoświatowa tendencja.

 14. czy ktoś wie, jak wygląda to na chwilę obecną? coś się zmieniło w tym temacie?

 15. mayka my dla nich jestesmy nie Polakami, ale europejczykami nie okreslaja nas ’ o pacz polak idzie# tylko europejczyk. 

 16. Witam ,jestem tu „nowa” ale często czytałam wasze komentarze .Cóż mam dobre wieści – jestem od piątku(24-08-2012) właścicielką 30-dniowej wizy do Pakistanu , wydanej w celach turystycznych , bez żadnej rekomendacji czy wsparcia agencji turystycznej .Trwało to prawie 3 miesiące , dokumenty złożyłam 8 czerwca , ale udało się , więc warto próbować , trzeba tylko być cierpliwym.Powodzenia :).

  • To świetna wiadomość!!! Będziemy przekazywać dalej. Faktycznie długo to trwało, ale opłacało się poczekać.
   Czyli wypełniłaś tylko wniosek i złożyłaś w Ambasadzie? Żadnych innych formalności?

 17. Witam, jeśli mogę coś doradzić: z doświadczenia wiem, że w Ambasadzie Pakistanu trzeba krótko- „chcę i koniec”. O dziwo zwykle to na nich działa.

 18. Hej, czy ktos wie cos na temat miasta Muzaffarabad i generalnie rejonu Azad-Jammu Kashmir (AJK), czy jest tam teraz bezpiecznie (2012)? Prosze o wszelkie info.

 19.  Witam,czytałam od dłuższego czasu komentarze na temat zdobycia wizy do Pak,złożyłam wniosek w lipcu 2012 i po 4 tygodniach dostałam dwie wizy dla mnie i córki.Bez agencji,fakt faktem mąż jest pakistańczykiem i musiałam składać odpis ślubu także umiejscowiony w Polsce ale miałam lecieć sama z 8 letnią córką.Wizy dostałam bez problemu po krótkiej rozmowie z konsulem.Konsul zmienił się w sierpniu i dlatego trochę łatwiej jest dostać wizy.Nie można za pierwszym razem odmowy odejść ,trzeba być upartym.Mimo niechęci do amerykanów i europejczyków tu na miejscu warto tu przylecieć.Po prostu trzeba uważać.Na dzień dzisiejszy mija prawie 2,5 miesiąca jak tu mieszkamy.Pozdrawiam wszystkich starających się.Wizy dostać można tylko się nie zrażać ich wymaganiami.

 20. czesc ja znow mam inne zdanie na ten temat. bylam w bardzo ciezkiej sytuacji zyciowej prosilam o pomoc Polakow kazdy sie odwracal a za plecami wysmiewal.pewnego dnia w pracy jeden z Pakistanskich meszczyzn zapytal co sie ze mna dzieje,a ze ja z angielskim w ten czas mialam kiepsko poprosilam znajoma o pomoc w tlumaczeniu.nie chcialam mowic ale on powiedzial ze mimo mojego smiechu i zartow widac ze jest cos nie tak.tka w koncu po troche mu powiedzialam.zalatwil mi dach nad glowa nauczyl mnie jezyka pomogl no i nie tylko on.ale tyczy sie to tylko Ludzi z Pakistanu.teraz jestesmy razem juz rok i jrstem bardzo szczesliwa mam wolne zycie i nie jest to prawda ze jak sie wiazesz z Pakistanczykiem nie wolno ci nic wrecz przeciwnie pozwala mi na wiele rzeczy na ktore Polski meszczyzna mi nie pozwalal.jestesmy po slubie religijnym ale chcemy jechac razem do Pakistanu by zrobic to wszystko juz formalnie lecz pierwsze musze poznac sie z jego rodzina i tu sa schody bo nie moge dostac wizy. wszedzie mowia mi nieeee.moze bym byla malym przykladem ze nie sa wszyscy zli,bonie mowie ze karzdy to ideal.
  chciialam sie odniesc do twojej wypowiedzi moja droga mowisz ze oni sadza nas podle kilku zlych przykladow lecz ty teraz robisz tak samo.nie wiem czy wiesz co to DUDA lecz mowi ona o tym jak kazdy z nas jest inny tak samo jak nasze palce kaz mowi co innego.
  jesli ktos by mogl mi pomuc w dostaniu wizy lub dac jakas wskazowke byla bym strasznie wdzieczna Aga

  • Jesli mozesz sprobuj w Warszawie. Wytlumacz swoja sytuacje, moze zaproszenie od rodziny w Pakistanie pomoze. Na poczatku w konulacie zawsze odradzaja, ale jak sie nalega i wykona kila(nascie) telefonow wkoncu wize mozna dostac. Kiedy ubiegalem sie o wize, spotkalem dziewczyne ktora jechala na wesele znajomego z zaproszeniem do Karachi i tez dostala wize. Ja ubiegalem sie o turystyczna i ja otrzymalem, ale dopiero po kilku telefonach do ambasady, tlumaczac ze bardzo mi zalezy.

  • Pomogl Ci bo bylas kobieta, mezczyznie by nie pomogl. Zagraly hormony i ogolna opinia o polskich kobietach. Wiec prosze Cie, przestan cukrowac.
   Moge sie tylko domyslac, jak mu sie odwdzieczylas. Mieszkam w UK 11 lat i wstyd mi za takie niewiasty jak Ty…

 21. hej mozesz mi powiedziec jak ja dostalas w Warszawie ja nawet w UK nie moge

 22. Hej czy ktos ma jakies aktualne informacje dot. wiz do Pakistanu? Czy polecacie jakies agencje pomagajace w zdobyciu wizy? Jak w ogole dziala wiza biznesowa? Czy kazdy moze ja otrzymac?

  • Hej. Ja będę starac się o wizę turystyczną do Pakistanu wraz z Zaproszeniem od nażeczonego. Planuję pobyt max miesiąc. Czy ktoś wie jakie dokumenty trzeba składać ? Jestem osobą bezrobotną a cały koszt przeloty i pobyt sponsoruje mój nażeczony. Dzięki za odpowiedzi. O wizę staram się w Warszawie z tego co wiem nie można z nikim tam porozmawiać w języku Polskim.

 23. Czesc,

  Orientujecie sie jak w chwili obecnej wyglada sytuacja z wizami?

  Ktos dostal w tym roku? :))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *