Start » Tadżykistan » Pamir znów otwarty
Pozwolenie na wjazd do Pamiru, zwanego także w skrócie GBAO.

Pamir znów otwarty

Azja Centralna to ponoć najtrudniejszy region pod względem wyrabiania wiz. Wygląda na to, że mocno wykorzystaliśmy pulę nieszczęść i tym razem wszystko układa się po naszej myśli. Wiza do Kazachstanu pikuś. Kirgistan bez wiz. Wizę do Tadżykistanu dostaliśmy w 15 minut i mieliśmy ją w paszportach zanim oddaliśmy wypełnione wnioski… problemem był Pamir, który koniecznie chceliśmy rowerami przejechać, a ciągleregion ten był zamknięty po zamieszkach, jakie miejsce tam miały w wakacje.

W Kazachstanie udało nam się zrobić kilka kontaktów i w sobotę dostaliśmy wiadomość z Khorog, że wszystkie drogi do miasta są otwarte. Tego samego dnia, mimo iż konsulat był zamknięty, udało nam się potwierdzić informację, że od poniedziałku wznawiają wydawanie permitów w Biszkeku.

Długo się nie zastanawiając o godzinie 9:05 przekroczyłem znowu próg konsulatu tadżyckiego w Biszkeku i zaczynam, że dzwoniliśmy do Duszanbe i że Pamir jest znów otwarty i czy teraz wydacie nam pozwolenie?

Pani jakby czekała na to pytanie i poprosiła tylko o paszporty. 3 minuty później byliśmy szczęśliwymi posiadaczami permitów do GBAO i mamy nadzieję 25.10 przekroczyć granicę kirgisko-pamirską i przejechać do Murghab. Już dziś temperatury w ciągu dnia są tam poniżej zera, ale co tam… jedziemy w Pamir!

O autorze: Andrzej Budnik

Alternatywny podróżnik, zapalony bloger i geek technologiczny. Połączenie tych dziedzin sprawia, że w podróż przez australijski interior czy nowozelandzkie góry zabiera do plecaka drona, który pozwala mu przywieźć niepublikowane nigdzie wcześniej zdjęcia i oryginalne ujęcia wideo. Swoją duszę zaprzedał górom w północnym Pakistanie i tadżyckim Pamirze, które odkrywał podczas 4-letniej podróży lądowej przez Azję i Australię. Od wielu lat zaangażowany w aktywizację polskiego środowiska podróżniczego. Założyciel i obecnie współautor najstarszego, aktywnego bloga podróżniczego w Polsce – LosWiaheros.pl. Nominowany do Travelerów 2010 i Kolosów 2013. Zwycięzca konkursu Blog Roku w kategorii Podróże i Szeroki Świat w 2007 roku. Zawodowo licencjonowany pilot drona w firmie CrazyCopter.pl specjalizującej się w fotografii lotniczej i wideo z drona. Łącząc od lat pracę zdalną i podróże stara się promować styl życia określany Cyfrowym Nomadyzmem.

Podobny tekst

Pułapka na Jedwabnym Szlaku

Magia nazwy „Szlak Jedwabny” przyciąga do Uzbekistanu  różne typy turystów. Przybywają tu rowerzyści, motocykliści, miłośnicy …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *